Jak to bude s Vinuxem v roce 2012

Mezi tím, co zde ve svém seriálu popisuji operační systém Vinux, linuxovou distribuci šitou na míru tělesně postiženým, čas plyne. To znamená, že věci se mění, mizí nebo se posouvají vpřed. Státy se nám zadlužují, Arabové se bouří a podobně. Vyjímkou není ani dění okolo Vinuxu. Zde rychle sepíšu podstatné věci, které se píšou v angličtině na oficiálním blogu Vinuxu zde

Nejprve trochu smutná zpráva. Tony Sales, člověk, který byl považován za hnací motor, patrona a snad i zakladatele celé iniciativy Vinuxu, odchází od projektu z osobních důvodů, jeho vzkaz na rozloučenou najdete tady. Patří mu určitě veliký dík a úcta, protože toho spoustu udělal ne jen pro Vinux ale i pro mnoho lidí s postižením, kteří se nebáli zkusit něco nového a podpořit tím rozvoj otevřeného operačního systému pro tělesně postižené.

Nezoufejte však, Vinux tím určitě nekončí. Na Tonyho místo nastoupil Mobeen Iqbal, nebo prostě Mo. A ten má s Vinuxem velké plány. Je pár věcí, které o vinuxu ještě nevíte, tak se je dovíte teď. Víte třeba že si na stránce vinuxproject.org můžete zakoupit stolní počítače nebo notebooky s předinstalovaným Vinuxem? Asi ne, protože služba je momentálně dostupná hlavně v Británii. No tak to je jedna z věcí, kterou chce Mo rozšířit do celého světa. A co takhle si koupit třeba nálepku, hrníček, nebo flashdisk? Ne jen že tím ukážete co používáte, ale hlavně tak přispějete pár korun na provoz serverů a jiných nákladů, které jsou spojeny s jakýmkoli projektem. Nic není dneska zadarmo.

Další věcí je založení projektu na stránce launchpad.net. To je informace spíš pro lidi, kteří by rádi s Vinuxem pomohli, je to stránka pro takové projekty, kde můžete přidávat své nápady, opravovat chyby a podobně. Pokud se chcete zapojit, tým okolo Vinuxu vás rád příjme. Ať už chcete vypomoci s dokumentací, programováním, propagací nebo testováním, všechno se hodí. Pracuje se také na zlepšení dokumentace a na spuštění nové wiki, která by měla ulehčit orientaci.

A co bude s Vinuxem v roce 2012? V plánu je Vinux 4.0 založen na Ubuntu 12.04 LTS, takže to bude druhá stabilní verze s dlouhou podporou po Vinuxu 3.0.1. Vinux 4 již bude stejně jako Ubuntu 12.04 používat prostředí Unity. Možná to zní hrozivě, starý dobrý Gnome byl přece v pořádku, ale není to zas tak zlé. Měl jsem možnost si ho na chvilinku vyzkoušet a umí pár zajímavých věcí. Pro nedočkavce bude také vinux 3.3, založený na Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Vlastně už je k dostání něco jako beta verze, ještě o ní napíšu víc, až získám více informací. Ale stahovat můžete zde. No a také výjde Vinux 3.0.2 – poslední velká aktualizace Vinuxu 3.0, který je v současné době to nejstabilnější, co si můžeme přát.

Jednou z novinek, ze kterých by měl Vinux 4.0 těžit, bude nový „výrobní systém“. Bude mnohem flexibilnější a dovolí na příklad vytvořit live verzi s jiným jazykem než angličtinou a mnoho jiných úprav. Velice se na to těším, protože si myslím, že právě live verze v angličtině je to, co mnoho lidí odradí jako první překážka.

Další dobrou zprávou je, že podle nejnovějších drbů na konferencích Orca a Vinux vyšla knihovna QT s výbornými předpoklady k tomu, aby se s programy v ní napsanými dalo pracovat. Bohužel, uživatelé starších distribucí (používaící ATSPI 1.X) mají smůlu, vše je děláno pro ATSPI 2.X. To je ale myslím už od Vinuxu 3.2 nasazeno, takže žádný strach.

To by bylo ode mě pro dnešek všechno. Doufám, že se vám budu brzy moci ozvat s další dávkou dobrých zpráv.

1 komentář u „Jak to bude s Vinuxem v roce 2012

  1. Pingback: Proč se tučňák odmlčel? | Vojtův blog - Vojta's blog

Komentáře nejsou povoleny.