Proč se tučňák odmlčel?

Už je to nějaký ten měsíc od posledního článku, který nějak souvisel s Linuxem a nevidomými. Moc mě to mrzí a tak aspoň píšu tento krátký příspěvek, abyh vám vysvětlil, proč tomu tak je.

Za prvé mě momentálně zaměstnává škola, přece jen, maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu si žádají své, tak dělám co můžu, abych ten blázinec měl konečně za sebou. Druhá věc je o něco problematičtější – často přemýšlím, o jaké Linuxové distribuci vlastně psát? Důvod je jednoduchý – chci se totiž zaměřit na Vinux, jenže Vinux, závislý na Ubuntu má nyní několik verzí, z nichž některé jsou použitelné ne zcela, některé již prostě zastaraly a ty nové se teprve chystají.

vinux 3.0.2 je sice založen na verzi 10.04, která bude podporována až do dubna 2013, leč je to oslední LTS verze s grafickým rozhraním Gnome 2. Verze 3.1, kterou nyní používám je založena na Ubuntu 10.10, kterému 10. dubna 2012 skončila podpora – no na přechod se moc netěším, ale čekalo mě to. Vinux 3.2.X je založen na Ubuntu 11.04, ale na konci dubna má vyjít nová LTS verze Ubuntu 12.04. Od verze 11.04 již Ubuntu používá rozhraní Unity, jehož přístupnost ještě stále není úplně dokonalá, alespoň ve srovnání s Gnome 2.

Mohl bych také popisovat ozvučení Debianu, Arch linuxu či jiných distribucí, ale vše mi přišlo zbytečně komplikované, a já chci tyto články zaměřit na běžné koncové uživatele, hledající dobrou a přístupnou alternativu k jiným operačním systémům. Vinux mi se svou již předpřipravenou sadou vylepšení a nástrojů příjde ideální.

Tímto bych chtěl Vás čtenáře, zbyli-li jste ještě nějací, požádat o chvilku strpení, než se ustálí situace jak u mě, tak okolo Ubuntu a Vinuxu. Až se tak stane, můžete se těšit na pár článků, popisujících instalaci, a používání tohoto svobodného operačního systému.