Recenze telefonu LG H410 Wine Smart – konečně Android s hardwarovou klávesnicí

Je tomu už nějakých 156 pátků, co jsem tady vložil příspěvek. Trochu se za to stydím, ale dnes to konečně napravím. V tomto příspěvku bych rád sepsal své dojmy z nového mobilního telefonu LG H410 Wine Smart. Ten v listopadu nahradil můj dosavadní Sony Xperia Pro, který byl sice skvělý, ale svým hardwarem již nestačil na novější verze systému Android a putoval teda do šuplíku na horší časy. LG Wine Smart je jeden z posledních přírůstků do rodiny chytrých telefonů s Androidem a hardwarovou klávesnicí. Takže pokud vás to zajímá, čtěte dál.

Proč zrovna tenhle?

Ještě než se dostanu k popisu samotného zařízení a mých zkušeností, rád bych krátce osvětlil své důvody, proč jsem si vlastně takový telefon koupil. Musím říct, že do teď jsem vždy pracoval s telefony, které měli hardwarovou klávesnici. Začínal jsem na NOkii 3310, pak přišla Nokia E66, pak Nokia E52 a poslední Sony Xperia Pro. Telefonům bez hardwarové klávesnice jsem se vyhýbal jako čert kříži především kvůli psaní, ale také částečně kvůli pohybu po prostředí Android. Myslím, že není nic jednoduššího, než podržet šipku dolů a ocitnout se na konci seznamu. S rolováním dvěma prsty po displeji jsem nikdy tak dobré zkušenosti neměl. Vím, že existuje několik způsobů, jak nám psaní ulehčit (za všechny jmenujme klávesnici Mbraille nebo Softbraille), ale stejně jsem si řekl: „Počkám, jestli se něco neobjeví.“ A ono se objevilo. A zatím si stojím za názorem, že dokud budou k dostání telefony s hardwarovou klávesnicí, budu se jich držet.

Jak to vypadá?

Pojďme k popisu samotného telefonu. Telefon je véčkové konstrukce a z vnějšku je pokrytý zajímavě opracovaným plastem, který trochu připomíná kůži. V zavřeném stavu z přední strany není nic, co by nás zajímalo, leda notifikační dioda v levém dolním rohu. Ze zadní strany povrch narušuje čočka 3 MPX fotoaparátu a reproduktor, pod foťákem je slabě hmatné logo LG. Skoro celou horní hranu přístroje zabírá pant, na levé straně najdeme ovládání hlasitosti, na spodní hraně je konektor USB a na pravé straně sídlí 3,5 mm jack pro sluchátka.

Musím říct, že když jsem telefon poprvé otevřel, zděsil jsem se. Telefon má sice displej pouze o úhlopříčce 3,2″, přesto když jej otevřete, působí trochu jako lopatka. Určitě tím ale nechci zájemce odradit, byl to nejspíš jen můj první dojem, protože před tím jsem používal telefon s výsuvnou klávesnicí a ten vypadá dost jinak. Takže po otevření telefonu se nám odkryje klávesnice s velkými kulatými tlačítky a také samotný dotykový displej, nad kterým se nachází reproduktor pro telefonování. Po otevření svírá tělo telefonu a displej úhel nějakých 30°.

Tlačítka na klávesnici jsou dobře hmatná s velkými rozestupy a kromě joysticku uprostřed také mírně vypouklá. Popíšu vám teď klávesnici. Na horní straně se nachází vedle sebe zleva doprava tlačítka „Zpět“, „Domů? a „Menu“, jak jsme zvyklí z jiných telefonů. Pod nimi je kulaté tlačítko pro potvrzování a kolem něj je kroužek, který se dá stisknout na čtyřech místech a slouží jako šipky do čtyř stran. Budu tomu říkat joystick. Vlevo od joysticku jsou pod sebou tlačítka pro otevření aplikace pro zprávy a tlačítko spouště fotoaparátu. Vpravo od joysticku se nachází také dvě tlačítka. To horní je konfigurovatelné a můžete jím spouštět libovolnou aplikaci, to spodní otevírá aplikaci Kontakty. Pod joystickem a zmíněnými čtyřmi tlačítky se opět nacházejí tři tlačítka vedle sebe. Zleva je to zelené tlačítko, kterým se přijímá nebo vytáčí hovor, tlačítko C pro mazání znaků a červené tlačítko, kterým se pokládá hovor a slouží taky jako tlačítko Power. Pod nimi je klasická numerická klávesnice s dvanácti tlačítky.

Po fyzické stránce na telefonu vlastně už není nic moc zajímavého. Ve spodní hraně je někde schovaný mikrofon a v dolních rozích klávesnice jsou gumové výstupky, které doléhají nad displej při zavírání.

Telefon disponuje 4 GB vnitřní paměti a podporuje micro SDHC karty do kapacity 32 GB. To se hodí, protože z těch 4 GB vám zbyde něco kolem 1,2 GB pro aplikace. Je osazen čtyřjádrovým procesorem Qualcom Snapdragon 210 běžícím na frekvenci 1.1 GHz a má 1 GB paměti RAM. Podporuje sítě LTE, má GPS, WIFI, Bluetooth 4.1, FM rádio. Telefon neobsahuje digitální kompas a myslím, že nemá ani senzor světla. Zadní fotoaparát má rozlišení 3 MPX, přední kamerka je tuším VGA. Vše je napájeno z baterie LION o kapacitě 1700 mAh. Telefon běží na systému Android 5.1.1, takže se nemusíte bát, že příjdete o některé funkce odečítačů.

Jak se s tím pracuje?

Když to shrnu, jsem s telefonem skoro úplně spokojen. To vám ale asi nestačí, takže napíšu pár dojmů z několikaměsíčního používání. Pokusil jsem se to trošku strukturovat, ale doporučuju přečíst všechno.

Práce s odečítačem

Telefon jsem si nekupoval od žádné specializované firmy, koupil jsem ho v nějakém eshopu. Nezkoušel jsem, jestli si můžete sami aktivovat Talkback, s tím mi pomohla přítelkyně. Talkback je samozřejmě předinstalovaný stejně jako syntéza od Googlu, která bohužel neobsahuje český hlas, takže pro přihlášení do svého Google účtu jsem musel zkousnout trochu té anglicky čtené češtiny. Pokud si telefon koupíte u nějaké firmy, která dodává kompenzační pomůcky, tohle nejspíš nebudete muset řešit. Důležité! Talkback s tímto telefonem nepracuje správně při psaní, takže je nutné zatím používat odečítač ShinePlus. Podle mě to ale není na škodu, ShinePlus je funkčně s Talkbackem srovnatelný a nabízí dokonce více funkcí.

Telefon je poměrně svižný, nezasekává se, odečítač reaguje rychle.

Prostředí telefonu

Prostředí telefonu je lokalizováno do češtiny, sem tam se možná najde nějaké anglické slovíčko, ale to by podle mých informací měla opravovat aktualizace softwaru, která už od doby koupě mého přístroje stihla vyjít. LG poskytuje i nějaký svůj zjednodušený launcher, který se nejspíš docela hodí uživatelům se zbytky zraku, protože používá velké ikony a tak. Jmenuje se Easy Home. Já jsem ho nezkoušel a okamžitě jsem si nainstaloval svůj oblíbený Apex launcher. Telefon obsahuje docela zajímavé funkce pro usnadnění, nicméně pro nevidomého se nehodí nejspíš žádná, uživatelé se zbytky zraku možná něco z nich využijí. Telefon docela dost věcí indikuje zvukem (otevření/zavření displeje, připojení telefonu do nabíječky, uvítací tón atd).

někteří z vás se mě už ptali, jestli lze telefon ovládat pouze z klávesnice. Já bych řekl, že v podstatě ano. Práce s textovými zprávami, správa hovorů, nastavení telefonu, nastavení budíku… tohle všechno se dá zvládnout bez jediného doteku displeje. Nejsem to ale schopný zaručit při použití aplikací třetích stran. Tam už to záleží na tom, jak je aplikace napsána. Já osobně používám klávesnici asi pro 60% práce, pro spouštění aplikací a procházení internetu používám displej.

Na displej si budete muset sáhnout i při vyhledávání v aplikaci Obchod Play. Po zadání dotazu a stisku potvrzovacího tlačítka se pouze objeví seznam návrhů. Pokud chcete dotaz potvrdit, je nutné najít v levém horním rohu editační pole a dvakrát na něj poklepat. Otevře se standardní softwarová klávesnice, která má v pravém dolním rohu tlačítko „Search“. Položte prst na displej, nezvedejte jej a přejíždějte po klávesnici, dokud toto tlačítko nenajdete. Až budete na něm, zvedněte prst a dotaz se odešle. Zní to trochu krkolomně, ale třeba u odesílání textových zpráv tento problém není.

chvilku bych se ještě věnoval seznamu naposledy spuštěných aplikací. Funguje to tady trošku jinak. Seznam se otevírá stisknutím tlačítka v pravém horním rohu klávesnice. V seznamu jsou naposledy spuštěné aplikace a dole je tlačítko „Vymazat“, které seznam smaže. Tato obrazovka se chová trochu zvláštně. pro příklad si představme, že v seznamu je otevřená aplikace Hodiny. Pokud budete postupovat klasicky šviháním po jednotlivých oběktech, odečítač bude hlásit tyto prvky:

 • Hodiny, Hodiny, aplikace pin, zavřít aplikaci hodiny – po aktivaci tohoto oběktu s krkolomným popisem se dostanete do uvedené aplikace
 • Hodiny obrázek – tento oběkt nedělá nic
 • Aplikace pin – po aktivaci se aplikace tzv. připne a při smazání seznamu aplikací se nesmaže
 • Zavřít aplikaci hodiny – zavře aplikaci

Zní to složitě, ale dá se to naučit a je to docela jednoduché. Také nutno dodat, že šviháním po aplikacích není úplně dodržováno pořadí aplikací na obrazovce, které si můžete ověřit přejížděním prstu po displeji. Nemusíte se tím trápit, jen aby vás to nepřekvapilo. V seznamu se dá samozřejmě rolovat. Jak jsem psal, do seznamu se odkudkoli dostanete stisknutím tlačítka Menu v pravém horním rohu klávesnice. Pokud chcete tímto tlačítkem otevřít nabídku aktuálně spuštěné aplikace (většinou obsahuje nastavení atd), musíte toto tlačítko podržet.

Klávesnice

Teď něco ke klávesám. Díky dvoum přednastaveným a jednomu nastavitelnému tlačítku ušetříte čas při spouštění aplikací. Zajímavá funkce je přiřazena také klávesám * a #. Pokud se nacházíte na domovské obrazovce a podržíte klávesu *, otevře se oznamovací lišta. Pokud podržíte klávesu #, přepnete se do tichého profilu. Opětovným podržením klávesy # se vrátíte k profilu původnímu. Přechod mezi profily je indikován vibrací nebo zvukem.

Pokud na domovské obrazovce zmáčknete zelené tlačítko (vlevo dole pod joystickem), otevře se vám seznam hovorů. Tímto tlačítkem také začínáte nebo přijímáte hovor. Hovor ukončujete červeným tlačítkem. Toto tlačítko má ještě dvě funkce. Slouží jako tlačítko Power, takže jeho podržením telefon zapínáte, nebo vyvoláváte nabídku pro vypnutí. Pokud jste v nějaké aplikaci a stisknete jej pouze krátce, aplikace se zavře, ale nezůstane běžet na pozadí, takže neplýtvá zdroji a neuvidíte ji v seznamu naposledy spuštěných aplikací.

Pokud podržíte tlačítko pro sms, otevře se vám automaticky nová SMS zpráva. Pokud dlouze podržíte tlačítko pro kontakty, otevře se vám okno pro zadání nového kontaktu. Pokud dlouze podržíte nastavitelné tlačítko, otevře se vám seznam aplikací a můžete si zvolit, kterou aplikaci tímto tlačítkem spustíte.

Telefon obsahuje nám dobře známou rychlou volbu. To znamená, že si k telefonímu číslu můžete přiřadit číslo od 2 do 99 (jednička je asi rezervována pro hlasovou schránku) a z domovské obrazovky jej stačí podržet nebo napsat a potvrdit zeleným tlačítkem.

Displej

S používáním displeje jsem měl ze začátku trochu potíž. Řekněme si na rovinu, že displej asi nebude z nejkvalitnějších a dalo mi trochu práce se s ním naučit. Nejhorší bylo naučit se správný úhel, pod kterým se displeje dotýkám a provádím gesta. Ono totiž když držíte telefon za část s klávesnicí, pokládáte pak prsty na displej ne zcela rovně. Je to kvůli úhlu, který svírá tělo přístroje s displejem. Toto vadí hlavně u gest, kde používáte dva prsty (přechod mezi plochami launcheru, rolování v seznamech…). Musel jsem taky trochu trénovat gesta, která se skládají z více pohybů. Je třeba to trošku cvičit a najít si ten správný způsob. Nedá to moc práce a po troše cviku už ovládáte telefon bez problému.

Displej je taky poměrně malý. Nemyslím si, že to vadí, jen je dobré to vědět.

Psaní

Největším tahákem tohoto telefonu je nejspíš tolikrát zmiňovaná hardwarová klávesnice. No a hlavním účelem klávesnice je psaní. Takže jak že se to na LG Wine Smart píše? Krátce řečeno velmi dobře s jedním velkým ALE.

Pokud se dostanete do nějakého editačního pole, můžete začít psát. psaní funguje podobně jako na starých Nokiích. To znamená, že pod klávesou 2 jsou písmena A, B, C, pod klávesou 7 písmena P, Q, R, S, mezera se dělá klávesou 0 a podobně. Dlouhým podržením čísla jej napíšeme bez toho, abychom se přepínali do režimu čísel. V některých věcech se ale práce s klávesnicí liší. Pod klávesou 1 se neskrývá žádné písmeno. Stiskem klávesy # se přepínáme po následujících režimech psaní:

 • Malá písmena
 • Klávesa Shift – první písmeno bude napsáno velké, další už budou malá
 • Velká písmena – všechna písmena budou velká
 • Režim čísel
 • Symboly

Trochu se pozastavím u režimu „Symboly“. V tomto režimu můžete používat klávesy od 1 do 9 pro psaní symbolů. Symbolů je samozřejmě spousta a jsou rozděleny do několika stránek. Mezi stránkami se přepínáte pomocí šipek doleva a doprava. Do režimu „Symboly“ se také během psaní můžete přepnout klávesou *. Opustit jej však musíte klávesou #.

Klávesou C, umístěnou pod joystickem, mažete znaky. Tady je nutné dát si pozor na jednu věc. Pokud smažete všechny znaky a v editačním políčku už vlevo od kurzoru další znaky nejsou, tlačítko C při prvním stisku uzavře klávesnici a při dalším stisku funguje jako tlačítko zpět.

Telefon umožňuje používat také slovník T9. Já ho ale nepoužívám, nepřišlo mi to nikdy moc efektivní. Nejsem si jistý, jestli je od začátku zapnutý či nikoliv. Pokud jej chcete zapnout/vypnout, otevřete si nějaké editační pole (novou SMS) a podržte klávesu #.

Jak jsem psal na začátku, psaní na hardwarové klávesnici má jedno ALE. Bohužel se tomuto telefonu občas během psaní stává, že stisk klávesy zaregistruje víckrát. To znamená, že třeba chcete napsat b, zmáčknete tedy dvakrát klávesu 2, ale telefon z nějakého důvodu má pocit, že jste ji zmáčkli třikrát a napíše c. Myslím si, že je to možná zapříčiněno ne úplně výkonným procesorem, protože se mi to častěji stává při rychlém psaní a při spuštění více aplikací. Zatím na to nemám žádný lék krom rady, abyste si dávali pozor, co píšete. Je možné, že toto opravuje aktualizace softwaru, která už vyšla, ale já si ji zatím nemůžu nainstalovat, viz dále.

K psaní můžete použít také softwarovou klávesnici, i na poměrně malém displeji se mi na ní psalo docela slušně, rozhodně to ale nebylo tak rychlé.

Telefonování

Telefonování je s přístrojem docela normální, při hovoru můžete používat dotykový displej a samozřejmě také numerickou klávesnici pro pohyb v hlasových automatech. Reproduktor je dost hlasitý a nikdo mi zatím neříkal, že mě špatně slyší.

Baterie

Řekl bych, že telefon má výdrž slušnou. Při používání ShinePlus mám zapnutou volbu pro ztmavení displeje. Používám 4G a WIFI, na pozadí mi běží pár aplikací, sem tam si čtu knížky pomocí Elišky a programu @Voice aloud reader. Sem tam odbavím nějaký ten hovor. Režim polohy mám nastavený na nízkou spotřebu. Trochu tomu ještě pomáhám tím, že jsem si některé věci zautomatizoval, takže se mi většinou nestává, aby mi běžela mobilní data současně s WIFI, na noc internet vypínám úplně. Je otázka, na kolik to pomáhá, já z toho ale mám dobrý pocit. Při tomto používání mi telefon většinou vydrží tři dny a více.

Pozor na root

Pokud nevíte co je to root, klidně tuto sekci přeskočte. Telefon se mi podařilo rootnout aplikací Kingroot staženou z XDA. Rootoval jsem především proto, že mi nestačila vnitřní paměť na mé aplikace a pomocí aplikace Link2SD je tedy přesouvám na druhý oddíl na SD kartě. Bohužel něco z tohoto mělo za následek to, že mi LG odmítá poskytovat softwarové aktualizace. Aktualizace se stáhne, ale nenainstaluje se, protože existuje podezření, že byl telefon rootnutý. Toto se děje i když skrze aplikaci Kingroot provedu unroot. Chtěl jsem aktualizaci nainstalovat přes počítač, ale to se mi zatím nepovedlo. Jiní uživatelé hlásí, že si telefon také rootnuli pomocí Kingroot a aktualizace dostali. Takže je asi nějaká chyba u mě, ale berte to jako varování, co se může přihodit.

Kde to seženu?

Máte dvě možnosti. Buď si telefon koupíte v nějakém eshopu (doporučuju se podívat na stránky heureka.cz) a necháte si od někoho pomoci při nahození ShinePlus a přihlášení do účtu Google. Telefon stojí okolo 5000 kč. Některé firmy poskytující kompenzační pomůcky už jej mají také v nabídce. Telefon je většinou dražší, ale odpadá vám starost s rozchozením přístroje a většinou k tomu dostanete ještě nějaký software.

Shrnutí

Závěrem bych shrnul výhody a nevýhody telefonu. Výhody jsou tedy:

 • hardwarová klávesnice
 • možnost ovládat mnoho funkcí telefonu bez použití dotykového displeje
 • poměrně nízká cena
 • docela dlouhá výdrž na baterie

Jak to tak bývá, všechno má dvě strany. Mezi nevýhody tohoto telefonu patří:

 • občasné chyby při psaní na hardwarové klávesnici
 • málo místa v interní paměti
 • poměrně malý a ne úplně kvalitní displej

Osobně bych telefon doporučil těm uživatelům, kteří se nechtějí vzdát hardwarové klávesnice, nevadí jim trochu slabší výkon a nepotřebují mít velký displej.

Pokud vám v této recenzi cokoli chybí, neváhejte se ozvat v komentářích. budu rád za veškeré dotazy.