Vraťte mobilnímu Facebooku jeho jednoduchost

Aktualizováno 21. 2. 2013

Pokud používáte stejně jako já mobilní verzi oblíbené sociální sítě Facebook, nejspíš jste si všimli, že se její rozhraní velmi změnilo a vůbec neodpovídá tomu, na co jste byli zvyklí ještě před pár dny. Nevím, co k tomuto Facebook vedlo, ale pravděpodobně začal při přístupu na mobilní verzi zjišťovat, z jakého prohlížeče se přihlašujete a podle toho vám servíruje stránky. No a my, co používáme mobilní verzi z počítače, jsme tak trošku nahraní.

Na štěstí se tento problém dá velmi jednoduše řešit. Podstatné je přesvědčit Facebook, že na něj nepřistupujete z počítače ale opravdu z mobilního zařízení. O to se starají HTTP hlavičky a také jedna informace, které se říká user agent. Tato informace v sobě obsahuje identifikaci vašeho prohlížeče a používá se k všelijakým věcem – od optimalizace stránek pro různé prohlížeče až po špehování.

Po chvíli zkoušení jsem ale zjistil, že ani user agentem od mobilního zařízení se nedá Facebook správně oblafnout. Buď nechtěl ukazovat příspěvky ve skupinách, nebo se z něj špatně otevíraly odkazy. Vyřešil jsem to tím, že jsem jako user agent nastavil Google bot – identifikuje se tím vyhledávač Google, když indexuje stránky.

Na první řešení jsem narazil na tomto vláknu ve foru, není to však podle mě dokonalé a po pár minutách googlení tu mám zlepšovák. Doporučovaný doplněk User agent switcher dělá to co potřebujeme – změní našeho user agenta, změní jej však pro veškeré naše brouzdání – což nemusí být vždy žádoucí. Pokud třeba s user agentem nastaveným na mobilní telefon zabrouzdáte na Google, dočkáte se velké změny celého rozhraní.

Řešením je doplněk UAcontrol, který vám dovolí nastavit si user agenta jen na některé domény, v tomto případě m.facebook.com. Neměl by být problém používat tyto dva doplňky současně.

Takže stačí doplněk stáhnout z odkazu výše, a v jeho možnostech kliknout na tlačítko “Add”. Jako doménu vyplňte “m.facebook.com” (bez uvozovek), na přepínači zvolte “Custom” a jako user agenta identifikaci Google bot

Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Potvrďte a vyzkoušejte zajít na m.facebook.com, měli byste vidět staré známé jednoduché rozhraní.

Talking Tux – showing what he can do for you

This entry is part 4 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

After a longer break caused mainly by my studies at the Masaryk university, I am right back with another episode of this series about Linux accessibility for visually impaired people. If you haven’t read my previous articles in this series, I strongly recommend you to do so, because I assume that you already know information contained in them.

In this part, I am going to introduce you the Unity desktop environment, which is default in Ubuntu 12.04. I say default, because in Linux you can usually choose from several options and desktop environments aren’t exception. Another desktop environments, which are accessible are Gnome Shell, which improved its accessibility in Ubuntu 12.10 and good old Gnome 2, which you might know from previous distributions (Ubuntu 10.10 and is now known as Gnome classic). I am going to cover mainly Unity 2D here. Unity 3D should be very similar, but it lacks some accessibility of its 2D brother.

Nastupte cestu do vřavy se hrou Road to rage

Aktualizováno 17. 8. 2012?/p>

Dnes vám přátelé přináším pohled na další novou slibně se rozvíjející hru pro nevidomé. Velice mě těší, že se s takovými hrami v poslední době roztrhl pytel a že jsou volně šířeny a zdarma. Doufám, že to tak půjde nadále. Nezapomeňte proto pokud můžete vývojářům něco přispět. Ale k věci.

Hra Road to Rage z dílny Dragon apps, je novou FPS střílečkou na poli her pro nevidomé. Dragon apps stojí za hrami jako je Mad march massacre,, Operation Black square nebo Scapeskate. Road to rage přináší něco nového a přece už to tu pár let je. Je to nová střílečka ve stylu PVP (player versus player), takže žádní počítačoví protivníci ale skuteční lidé za počítači. Zatím tuto možnost umožňoval pouze Audioquake – upravená verze legendární hry Quake I.

Hra je zatím v beta verzi a mohou se vyskytnout chyby. Ovládat se dá jak z klávesnice tak pomocí myši, při čemž druhou možnost důrazně doporučuji. Připravil jsem pro vás krátký podcast, kde vám vysvětlím ovládání a chvilku si zahraju. Uvidíte, že to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podcast stahujte zde.

Samotnou hru si stáhněte otsud, je tam odkaz “Download”. Pokud jste si stáhli verzi někdy okolo 8. srpna nebo tak nějak, tak jsou již ve hře funkční automatické aktualizace, čili byste již nic dalšího stahovat neměli.

Momentálně je situace se servery trochu vachrlatá, v seznamu serverů funguje asi jen ONJ’s server a pak můžete zadat ručně server jonathancandler.cu.cc a port 6789. Hra podporuje odečítač obrazovky (hlavně NVDA). Pokud používáte Jaws, můžou se objevit problémy. Pokud chcete použít NVDa, doporučuji jej při hře pomocí kláves NVDA+SHIFT+s uspat, aby ste jej nepřerušovali klávesami. Pokud chcete použít SAPI, vypněte před spuštěním hry odečítač.

Summer news

I have successfully passed my maturita exams, and this means that I have much more time for doing things, that I actually want to do. And I devoted some of my time to this web as well. I have replaced old player for my piano works with a new one, which is based on HTML 5 and should be more accessible for people with screenreaders. If your browser doesn’t support HTML 5, it switches to Silverlight or Flash. Please report any problems.

I have also fixed some problems with older posts, mainly broken playback of music and some misleading information, and I completed some translations into english language.

Stay tuned, because I want to add some more stuff here during summer. I want to write more about Linux for visually impaired. Some recordings of installation and usage of Ubuntu 12.04 will be placed here. This operating system looks very good. And I will try to enlarge my humble and small collection of piano works.

Why has been penguin silent for so long?

Už je to nějaký ten měsíc od posledního článku, který nějak souvisel s Linuxem a nevidomými. Moc mě to mrzí a tak aspoň píšu tento krátký příspěvek, abyh vám vysvětlil, proč tomu tak je.

Za prvé mě momentálně zaměstnává škola, přece jen, maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu si žádají své, tak dělám co můžu, abych ten blázinec měl konečně za sebou. Druhá věc je o něco problematičtější – často přemýšlím, o jaké Linuxové distribuci vlastně psát? Důvod je jednoduchý – chci se totiž zaměřit na Vinux, jenže Vinux, závislý na Ubuntu má nyní několik verzí, z nichž některé jsou použitelné ne zcela, některé již prostě zastaraly a ty nové se teprve chystají.

vinux 3.0.2 je sice založen na verzi 10.04, která bude podporována až do dubna 2013, leč je to oslední LTS verze s grafickým rozhraním Gnome 2. Verze 3.1, kterou nyní používám je založena na Ubuntu 10.10, kterému 10. dubna 2012 skončila podpora – no na přechod se moc netěším, ale čekalo mě to. Vinux 3.2.X je založen na Ubuntu 11.04, ale na konci dubna má vyjít nová LTS verze Ubuntu 12.04. Od verze 11.04 již Ubuntu používá rozhraní Unity, jehož přístupnost ještě stále není úplně dokonalá, alespoň ve srovnání s Gnome 2.

Mohl bych také popisovat ozvučení Debianu, Arch linuxu či jiných distribucí, ale vše mi přišlo zbytečně komplikované, a já chci tyto články zaměřit na běžné koncové uživatele, hledající dobrou a přístupnou alternativu k jiným operačním systémům. Vinux mi se svou již předpřipravenou sadou vylepšení a nástrojů příjde ideální.

Tímto bych chtěl Vás čtenáře, zbyli-li jste ještě nějací, požádat o chvilku strpení, než se ustálí situace jak u mě, tak okolo Ubuntu a Vinuxu. Až se tak stane, můžete se těšit na pár článků, popisujících instalaci, a používání tohoto svobodného operačního systému.

Electronics – a handiwork?

This post is aimed at Czech users again. It summarizes the article (recording) covering conditions in Chinese factories making electronics. This recording is very interesting indeed and I recommend you to listen to it. Here is the link:

http://www.thisamericanlife.org/radio-archives/episode/454/mr-daisey-and-the-apple-factory

Also you should read this article, which corrects some mistakes. Mike wasn’t apparently telling the truth in some cases.