Talking Tux – and today with pangolin

This entry is part 3 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

After taking a longer educational pause, I am back here with my series of articles dealing with Linux accessibility. There have been great changes since last large article and I am bringing them to you. And you can use them right away.

Series NavigationTalking Tux – what is his place in the zoo?Talking Tux – the first test rideTalking Tux – showing what he can do for you

5 komentářů u „Talking Tux – and today with pangolin

 1. podnety

  by som uvýtal nahrávku o skenovaní, ocr a možnostiach plinulého čítania v nadväznosti na nasnímanú knihu, teda jak v Lynuxu nascanovať a čítať text, prepnúť na iný jazyk predčítavania, osobne by som nutne potreboval Slovenčinu a Maďarčinu. Tiež by som uvýtal popis nejakých komunikačných nástrojov, ako mám vo win mirandu, Klango a tak… Budem sa tešiť a vopred dikes.

  1. hamster Autor příspěvku

   Ahoj,
   No se scanováním to nevím jak udělám, protože bohužel zrovna můj scanner Linux nepodporuje – Canon neuvolnil své ovladače. Obecně se ale pro rozpoznávání textu používají většinou enginy tesseract, ocropus či cuneyform. Je pro to napsán i software – Linux intelligent OCR software, nebo tak něco, který umí otevírat i PDF a podobně. To ukázat mohu.
   Určitě předvedu i komunikátor Pidgin a Skype, ti jsou použitelní dobře. S Klangem bys měl asi trochu smůlu – jako takové je totiž Windowsovská aplikace a pod Linuxem sama nepoběží. Podařilo se mi však kdysi rozběhnout ji díky Wine (je to software, který umožňuje spouštět programy psané pro MS Windows i pod Linuxem). Není to ale úplně hladké.

 2. Tučňák mluví

  Zdravím, Uvítal bych článek o Orce jejích klávesových zkratkách a Jak na webu se pohybovat po nadpisech, Odkazech a ostatních prvcích stránky. Jistě by přišlo toto téma vhod jak těm co dělají na live CD tak těm kdo již svůj první Lynux nainstalovaly. Případně takynějaký seznam příkazů používaných v tomto systému. např jak nainstalovat ten či onen program. A pod. Co je to ten Hamster indicator? Aplikace se nachází v Ubuntu centrum software položky Accessories. Děkuji. Honza Danko

 3. Honza

  Ahoj, nakonci ukázky zmiňuješ přítomnost čtyř možností v tabulce na výběr systémů. Jakou variantu tedy zvolit, když chci do Pangolina? Lynux Standartní nebo jinou? To nebylo v nahrávce specifikováno. Díky za vysvětlení. Honza

  1. hamster Autor příspěvku

   Ahoj,
   no seznam zkratek si zjistíš velmi jednoduše – otevři si nastavení Orca (standardně ORCa+SPACE) a na kartě klávesové zkratky máš úplně všechny, můžeš si i některé nepřiřazené donastavit. Pokud chceš vidět klávesové zkratky pro konkrétní aplikaci, tak v jejím okně zmáčkni CTRL+ORCA+SPACE – tím se otevřou nastavení specifická pro dannou aplikaci.
   Možná to ale někdy sepíšu, leč tento způsob bude vždy aktuální.
   Co se týče těch voleb při instalaci… já to přesně nevím, protože to vše závisí od toho, jaké operační systémy tam už máš a které Ubuntu rozpozná. Prostě ti to nabídne většinou smazat celý disk, nainstalovat vedle atd. Já doporučuju stejně použít to ruční rozdělení, protože si to můžeš nastavit tak, jak chceš.
   Hamster applet je moje aplikace a když si ji stáhnete, podpoříte mou stránku:-) Ne, dělám si srandu, je to applet na měření času stráveného u různých projektů. V ubuntu software center by se u toho měl nějak normálně zobrazit popis.
   Určitě toho bude víc, nebojte, zatím díky za připomínky.

Komentáře nejsou povoleny.