Archiv

Tučňák mluví aneb linux pro nevidomé – seznámení

This entry is part 1 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

Co se vám vybaví, když zaslechnete slovo Linux? Monitory plné nesrozumitelného textu, kterému rozumí jen pár vyvolených? Zanedbaný mladík sedící za terminálem, pronikající do nejtajnějších koutů počítačové sítě? A co takhle rychlý, bezpečný a zdarma dostupný operační systém, který se vyrovná dnešním komerčním systémům jako jsou Microsoft Windows nebo Mac OS X? Doba pokročila přátelé a Linux už dnes není jen pro pár zasvěcených odborníků, nebo jen pro lidi kteří chtějí nabízet internetové služby.

Slyším vás říkat: „No to je sice hezké, ale o žádném hlasovém výstupu nebo lupě pro Linux jsem jaktěživ neslyšel. A když jo, tak to nefungovalo. To není nic pro mě.“. Omyl. V Linuxu pracuji již přes rok a tento text jsem napsal a zveřejnil díky němu.

Chtěli byste vyzkoušet něco nového? Zdají se vám ceny operačních systémů a programů příliš vysoké? Nechcete aby nějaká firma rozhodovala o tom, co můžete a co ne? Co to s Linuxem přece jen zkusit. Pokusím se vám v tomto seriálu vysvětlit jak na to. Bude určen primárně nevidomým a slabozrakým uživatelům, ale každý si z něj něco odnese.

Tučňák mluví aneb kde je jeho místo v počítačové zoo?

This entry is part 2 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

Vítám vás u druhého dílu tohoto seriálu o tučňácích. Dnes si vysvětlíme některé rozdíly mezi tučňáky a jinými zvířaty, třeba obávaným M$. Co že? Že jste si sem přišli počíst o Linuxu? Ano to jste tu na správné webové adrese. Tučňák je od jakživa maskotem Linuxu a M$ je posměšné označení pro microsoft (MS). Dobře, konec srandy, začneme.

Budu se zabývat hlavně rozdíly mezi distribucí Vinux, protože Vinux je na ubuntu založen) a systémy Windows (hlavně Windows XP, protože je to poslední systém z rodiny Windows se kterým mám dostatečné zkušenosti). Co se grafického prostředí týče, tak mluvit budu hlavně o prostředí Gnome 2, jiné přístupné prostředí na Linuxu zatím ani pořádně není.. Tak pojďme na to!

Tučňák mluví aneb první zkušební jízda

This entry is part 2 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

Vítám vás u dalšího článku o operačním systému Linux. Jak jsem psal v minulých dílech, dost již bylo teoretizování a je tedy čas se vrhnout na něco konkrétního. Dnes vás provedu spuštěním live verze systému Vinux, který je odvozen z mezi uživateli asi nejznámějšího Ubuntu. Systémy jsou si uživatelským prostředím velmi podobné, ne však zcela. Vinux je již od začátku uzpůsoben tak, aby nám bez dalšího velkého nastavování vyhovoval a byl připraven k použití lidmi s ne jen zrakovým postižením.

Tučňák mluví a předvádí, co umí

This entry is part 4 of 5 in the series Tučňák mluví / Talking Tux

Po prázdninové pauze jsem tu s dalším dílem seriálu o operačním systému Linux a jeho přístupnosti pro nevidomé uživatele. Pokud jste ještě nečetli mé předchozí články věnované této tématice, velmi doporučuji si je přečíst, protože budu většinou předpokládat, že věci v nich obsažené již víte.

V tomto díle bych se chtěl zaměřit na samotné prostředí Unity, které je jako výchozí nastaveno v distribuci Ubuntu 12.04. Píšu nastaveno jako výchozí proto, že v Linuxu máte většinou na výběr. A to mluvím obecně o čemkoli. Další prostředí, které pracuje na přístupnosti je Gnome Shell, či starý a již nevyvíjený Gnome 2. Mluvit budu specificky o prostředí Unity 2D. Unity 3D by mělo být podobné, ale pokud vím tak přístupnost tam není na takové úrovni.

Continue reading “Tučňák mluví a předvádí, co umí” »